2021 Cross Country Results

Boys

        change in schedule               last updated 9/12/21  

It is not the critic who counts, not the man who points out how the strong man stumbled, or where the doer of deeds could have done better. The credit belongs to the man who is actually in the arena; whose face is marred by the dust and sweat and blood; who strives valiantly; who errs and comes up short again and again; who knows the great enthusiasms, the great devotions and spends himself in a worthy course; who at the best, knows in the end the triumph of high achievement, and who, at worst, if he fails, at least fails while daring greatly; so that his place shall never be with those cold and timid souls who know neither victory or defeat.
                              *Division meets
Mon Aug 30  6:00 pm Alumni Meet  (time trial) Bucks Mill Park
Fri Sept 17  3:30 pm Battle of Ocean Couny Park Class Meet (probably not varsity runners) Ocean County Park
Wed Sept 22  4:00 pm Shore Conference B North Champs Holmdel Park
Sat Sept 25  9:00am Wild Safari Inv (everyone runs and everyone helps out before and after their race)  This is a fundraiser for the team Six Flags Great Adventure
Sat Oct 2   TBA in afternoon Shore Coaches Inv (probably just frosh/JV) Holmdel Park
Thurs Oct 21  3:30 pm Monmouth County Champs (all) Ocean County Park
Thurs Oct 28  3:30 pm Shore Conference Champs (Varsity/JV/Frosh)     Ocean County Park
Wed Nov 3  2:30 pm Frosh/JV State Champs (we will run this meet or the Future 7s) Thompson Park, Jamesburg
Thurs Nov 4  4:00 pm Future 7s Inv Ocean County Park
Sat Nov 6  Girls 10:25 am, Boys 11:15 am Central Jersey Group III Champs (top 7 runners) This is usually an SAT day.  Please check and schedule SATs on another day if it is a SAT day. Thompson Park, Jamesburg
Sat Nov 13  Girls 10:00 am, Boys 11:00 am   Group III State Champs (qualifiers from State Group Champs (top 3 teams, top 10 ind) Holmdel Park
Sat Nov 20  Girls 11:00 am, Boys 11:45 am Meet of Champions (qualifiers from State Group Champs (top 3 teams, top 10 ind) Holmdel Park
Sat Nov 27 NTN Northeast Regional Champs (optional) Bowdoin Park
Sat Dec 4 Nike Cross Nationals (need to qualify from Nov 30 (top 2 teams, top 5 ind) Portland, OR

 

Battle of Ocean County Park

@ Ocean County Park  9/17/21

low 70s, real high humidlity/drizzle

Frosh Boys  (2 miles)    race results                                                       mile/ (2nd mile split) difference  
3rd Hunter Celkupa 11:22 5:40/ (5:42)  +2
4th John Shapiro 11:22 5:40/ (5:42)  +2
40th Ryan Brush 13:05 6:38/ (6:27)  -11
44th Braden Manzi 13:11 6:30/ (6:41)  +11
93rd Jake Kohm 14:16 6:58/ (7:18)  +20
110th Vicente Estevez III 14:38 7:17/ (7:21)  +4
127th Alex Hernandez 15:02 7:35/ (7:27)  -8
128th Michael Friscia 15:02 7:35/ (7:27)  -8
165th Logan Lalli 16:10 7:53/ (8:17)  +24
187th Brandon Schell 18:44 9:19/ (9:25)  +6
2nd 38 pts (3 athletes)   11:58.3 team average 
Soph Boys  (3.1 miles)  race results                                                       mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace)   /    halfway splits/difference
7th Jacob McNamara 17:12 5:20/11:12 (5:52)/6:00 (5:27 pace)          8:26/8:46  +20
20th Lucas Sanginari 17:37 5:26/11:25 (5:59)/6:12 (5:38 pace)          8:36/9:01  +25
23rd Andrew Krok 17:47 5:20/11:14 (5:54)/6:33 (5:57 pace)          8:27/9:20  +53
61st Andrew Busculides 19:38 6:05/12:47 (6:42)/6:51 (6:14 pace)          9:40/9:58  +18
66th Eren Alpa 19:49 5:50/12:30 (6:40)/7:19 (6:39 pace)          9:20/10:29  +1:09
86th Jason Mentonis 20:38 6:24/13:23 (6:59)/7:15 (6:34 pace)          10:04/10:34  +30
89th Nick Wang 20:42 6:25/13:24 (6:59)/7:18 (6:38 pace)          10:05/10:37  +32
122nd Branden Kirwin 22:24 7:05/14:49 (7:44)/7:35 (6:54 pace)          11:04/11:20  +16
7th 50 pts (3 athletes) 17:32.0 team average 
Junior Boys  (3.1 miles)  race results                                                       mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace)   /    halfway splits/difference
12th Leo Kurtz 16:41 5:06/10:36 (5:30)/6:05 (5:32 pace)          8:00/8:41  +41
108th Matt Spirito 20:26 6:30/13:42 (7:12)/6:44 (6:07 pace)          10:28/10:58  +30
136th Skylar Loui 21:30  6:41/13:51 (7:10)/7:39 (6:57 pace)          10:29/11:01  +32
18th 190 pts (3 athletes) 19:32.3 team average 
Senior Boys  (3.1 miles)  race results                                                         mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace)   /    halfway splits/difference
123rd Andrew Nadolny 20:19 6:15/13:09 (6:54)/7:10 (6:31 pace)          9:55/10:24  +29
142nd Erik Reilly 21:15 6:12/13:22 (7:10)/7:53 (7:10 pace)          9:58/11:17  +1:19
157th Louis Bertone 22:18 6:38/14:14 (7:36)/8:04 (7:20 pace)          10:37/11:41  +1:04
178th Quinn Killane 23:57 6:55/15:16 (8:21)/8:41 (7:54 pace)          11:14/12:43  +1:29
31st 329 pts (3 athletes) 21:17.3 team average 

 

 

Shore Conference B North Champs

@ Holmdel Park  9/22/21

hi 70s, humid

The Cougar Boys win their 13th Shore Conference Division Championship and 3rd straight.  They have been in the Shore Conference for 22 years.

Dual meet scores: CN 15  Red Bank 50; CN 20  Matawan 41; CN 18  SJV 45; CN 15 Neptune 50; CN 18  Wall 43; CN 15  Manasquan 50; CN 15  Neptune 50

Varsity Girls  (3.1 miles)  race results                                                       mile/2 mile (split )/ last 1.1 mile (pace)  
1st Christian Mariner 17:14 5:50/11:33 (5:43)/5:41 (5:10 pace)
2nd Ryan Johnson 17:20 5:51/11:35 (5:44)/545 (5:14 pace)
6th Joe Allegro 18:37 5:51/11:59 (6:08)/6:39 (6:03 pace)
8th Andrew Krok 18:57 6:28/12:35 (6:07)/6:22 (5:47 pace)
9th Hunter Celkupa 18:58 6:28/12:35 (6:07)/6:23 (5:48 pace)
11th Jacob McNamara 18:58 6:28/12:35 (6:07)/6:23 (5:48 pace)
12th Lucas Sanginari 19:00 6:28/12:35 (6:07)/6:24 (5:49 pace)
13th Leo Kurtz 19:00 6:28/12:35 (6:07)/6:24 (5:49 pace)
14th John Shapiro 19:00 6:28/12:35 (6:07)/6:24 (5:49 pace)
23rd Eren Alpa 20:42 7:13/13:57 (6:44)/6:45 (6:12 pace)
1st 26 pts (5 athletes)   18:13.2 team average