Season Highlights: The team was coached by Jim Schlentz, Camille Bertholon and John Hickey with volunteer coach, Mike Pinnola. The team finished with a record of 7 wins and 0 losses while winning the Shore Conference B North Division for the 7th year in a row. Team highlights The team was 9th in the Group III State Champs, 4th in the Central Jersey Group III Champs and won the Six Flags Wild Safari Inv. Individual highlights Liz Scarpa was 15th in the Group III Champs, 5th in the Central Jersey Group III Champs, and 8th in the Monmouth County Champs. Ava Wilmot won the B North Champs and was 2nd in the Six FlagsWild Safari Inv. Olivia Petschauer and Ashley Pavlovsky were 6th and 9th at the B North Championships. Lydia Bereznitski and Gianna Canova were 18th and 19th at the Central Jersey Group III Champs.
Post-Season Highlights: Liz Scarpa was named 3rd team All-State Group III by the Star Ledger. She was also were named 2nd Team All-Monmouth County by the Shore Track Coaches Ass.
|
||||||||
Mon | Aug 29 6:00 pm | Alumni Meet (time trial) | Bucks Mill Park | |||||
Fri | Sept 16 3:30 pm | Battle of Ocean County Park Class Meet (probably not varsity runners) | Ocean County Park | |||||
Wed | Sept 21 4:00 pm | Shore Conference B North Champs | Holmdel Park | |||||
Sat | Sept 24 9:00am | Wild Safari Inv (everyone runs and everyone helps out before and after their race) This is a fundraiser for the team | Six Flags Great Adventure | |||||
Sat | Oct 1 TBA in afternoon | Shore Coaches Inv (probably just frosh) | Holmdel Park | |||||
Tues | Oct 11 3:30 pm | Monmouth County Champs (all) | Holmdel Park | |||||
Thurs | Oct 20 3:30 pm | Shore Conference Champs (Varsity/JV/Frosh) | Ocean County Park | |||||
Thurs | Oct 27 4:00 pm | Future 7s Inv | Ocean County Park | |||||
Sat | Oct 29 Boys: 12:30, Girls: 1:30 pm | Central Jersey Group III Champs (top 7 runners) This is usually an SAT day. Please check and schedule SATs on another day if it is a SAT day. | Thompson Park, Jamesburg | |||||
Thurs | Nov 3 4:00 pm | Last Chance Inv | Ocean County Park | |||||
Sat | Nov 5 Boys: 11:30 am, Girls: 12:30 | Group III State Champs (qualifiers from State Group Champs (top 3 teams, top 10 ind) | Holmdel Park | |||||
Sat | Nov 12 Boys: 11:00 am, Girls: 12:00 noon | Meet of Champions (qualifiers from State Group Champs (top 3 teams, top 10 ind) | Holmdel Park | |||||
Sat | Nov 26 | NTN Northeast Regional Champs (optional) | Bowdoin Park | |||||
Sat | Dec 3 | Nike Cross Nationals (need to qualify from Nov 26 (top 2 teams, top 5 ind) | Portland, OR |
high 70s, low humidlity
Frosh Girls (2 miles) | race results mile/ (2nd mile split) difference | ||
8th | Lydia Bereznitski | 13:28 | 6:40/6:48 +8 secs |
19th | Julianna Sciacca | 14:02 | 6:45/7:17 +32 secs |
24th | Makayla Currie | 14:11 | 6:47/7:24 +37 secs |
32nd | Mahi Patel | 14:38 | 7:11/7:27 +16 secs |
35th | Gia Koratagere | 14:40 | 7:10/7:30 +20 secs |
99th | Iman Sheikh | 19:42 | 10:06/9:36 -30 secs |
101st | Shriya Rao | 19:45 | 10:06/9:39 -27 secs |
2nd | 38 pts (3 athletes) | 11:58.3 team average | |
Soph Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace) / halfway splits/difference | ||
98th | Isabella Builes | 25:59 | 7:58/16:55 (8:57)/9:04 (8:15 pace) 12:31/13:28 +57 secs |
134th | Rose Lucchese | 32:32 | 8:35/19:45 (11:10)/12:47 (11:38 pace) 14:30/18:02 +212 secs |
Junior Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace) / halfway splits/difference | ||
26th | Gianna Canova | 22:03 | 6:48/14:08 (7:20)/7:55 (7:12 pace) 10:40/11:23 +43 secs |
low 80s, sunny, lower humidity
The Cougar Girls win their 16th Shore Conference Division Championship and 7th straight. They have been in the Shore Conference for 23 years.
Dual meet scores: CN 26 Manasquan 32; CN 23 Red Bank 34; CN 19 Matawan 38; CN 16 SJV 45; CN 15 Neptune 50; CN 15 Long Branch 50; CN 17 Ocean 41
Varsity Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile (split)/ last 1.1 mile (pace) | ||
1st | Ava Wilmot | 20:40 | 7:10/13:53 (6:43)/6:47 (6:10 pace) |
4th | Liz Scarpa | 20:48 | 7:10/13:53 (6:43)/6:55 (6:17 pace) |
6th | Olivia Petschauer | 21:38 | 7:10/14:12 (7:02)/7:26 (6:46 pace) |
9th | Ashley Pavlovsky | 21:58 | 7:10/14:22 (7:12)/7:36 (6:55 pace) |
tie 22nd | Lydia Bereznitski | 23:54 | 7:58/15:58 (8:00)/7:56 (7:13 pace) |
tie 22nd | Makayla Currie | 23:54 | 7:58/15:58 (8:00)/7:56 (7:13 pace) |
tie 36th | Mahi Patel | 26:21 | 8:50/17:45 (8:55)/8:36 (7:49 pace) |
tie 36th | Gia Koratagere | 26:21 | 8:50/17:45 (8:55)/8:36 (7:49 pace) |
1st | 41 pts (5 athletes) | 21:48.4 team average |
high 50s, low humidty
Varsity B Girls (3.1 miles) | race results mile split | ||
2nd | Ava Wilmot | 18:33 | 5:41 |
3rd | Liz Scarpa | 19:03 | 6:00 |
12th | Lydia Bereznitski | 20:21 | 6:17 |
14th | Olivia Petschauer | 20:27 | 6:02 |
25th | Gianna Canova | 21:01 | 6:29 |
32nd | Julianna Sciacca | 21:26 | 6:32 |
40th | Makayla Currie | 22:18 | 6:32 |
1st | 56 pts (5 athletes) | 19:52.8 team average (2nd in the merge of all Varsity races) | |
JV B Girls (3.1 miles) | race results mile split | ||
22nd | Isabella Builes | 23:59 | 7:18 |
96th | Rose Lucchese | 32:10 | 8:50 |
Frosh A Girls (2 miles) | race results | ||
22nd | Gia Koratagere | 13:08 | |
24th | Mahi Patel | 13:09 | |
78th | Ariella Papismedov | 16:17 | |
84th | Shriya Rao | 16:44 | |
87th | Iman Sheikh | 16:53 | |
8th | 200 pts (5 athletes) | 15:13.8 team average |
High 50s, wet, muggy
Frosh Girls (2 miles) | race results | ||
5th | Lydia Bereznitski | 14:08 | |
14th | Gia Koratagere | 14:53 | |
17th | Makayla Currie | 15:01 | |
18th | Mahi Patel | 15:01 | |
102nd | Ariella Papismedov | 18:21 | |
113th | Shriya Rao | 18:53 | |
3rd | 93 pts (5 athletes) | 15:28.8 team average |
hi 60s - low 70s, low humidity
Varsity Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile (split)/ last 1.1 mile (pace) | ||
8th | Liz Scarpa | 20:06 | 6:47/13:26 (6:39)/6:40 (6:04 pace) |
35th | Lydia Bereznitski | 21:35 | 7:07/14:09 (7:02)/7:26 (6:46 pace) |
45th | Gianna Canova | 22:11 | 7:20/14:40 (7:20)/7:31 (6:50 pace) |
58th | Gia Koratagere | 22:48 | 7:50/15:14 (7:24)/7:34 (6:53 pace) |
64th | Mahi Patel | 23:02 | 7:50/15:24 (7:34)/7:38 (6:57 pace) |
9th | 204 pts (5 athletes) | 21:55.6 team average | |
JV Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile (split)/ last 1.1 mile (pace) | ||
45th | Isabella Builes | 27:25 | 9:00/18:21 (9:21)/9:04 (8:15 pace) |
50th | Rose Lucchese | 28:27 | 9:29/18:38 (9:09)/9:49 (8:56 pace) |
Frosh Girls (2 miles) | race results | ||
15th | Ariella Papismedov | 18:11 | |
18th | Shriya Rao | 18:21 | |
low 60s, breezy
Varsity Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace) / halfway splits/difference | ||
24th | Liz Scarpa (sick) | 19:32 | 6:06/12:30 (6:24)/7:02 (6:24 pace) 9:38/9:54 +16 |
64th | Gianna Canova | 20:48 | 6:30/13:23 (6:53)/7:25 (6:45 pace) 10:14/10:34 +20 |
70th | Gia Koratagere | 21:00 | 6:45/13:38 (6:53)/7:22 (6:42 pace) 10:29/10:31 +2 |
83rd | Mahi Patel | 21:19 | 6:47/13:43 (6:56)/7:36 (6:55 pace) 10:36/10:43 +7 |
125th | Lydia Bereznitski (sick) | 22:43 | 6:23/13:38 (7:15)/9:05 (8:16 pace) 10:10/12:33 +143 |
13th | 353 pts (5 athletes) | 21:04.1 team average | |
JV Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace) / halfway splits/difference | ||
87th | Isabella Builes | 24:09 | 7:09/15:20 (8:11)/8:49 (8:01 pace) 11:31/12:38 +67 |
Frosh Girls (2 miles) | race results mile/ (2nd mile split) difference | ||
19th | Ariella Papismedov | 16:55 | 8:28/8:27 -1 |
20th | Shriya Rao | 17:03 | 8:29/8:34 +5 |
29th | Iman Sheikh | 19:16 | 9:15/10:01 +46 |
mid 60s, breezy
Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace) / halfway splits/difference | ||
44th | Shriya Rao | 25:55 | 8:04/16:40 (8:38)/9:15 (8:25 pace) 12:45/13:10 +25 |
mid 50s
Varsity Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile (split)/ last 1.1 mile (pace) | ||
5th | Liz Scarpa (So) | 19:49 | 6:12/12:26 (6:14)/7:23 (6:43 pace) |
18th | Lydia Bereznitski (Fr) | 21:24 | 6:45/13:32 (6:47)/7:52 (7:09 pace) |
19th | Gianna Canova (Jr) | 21:25 | 6:47/13:38 (6:51)/7:47 (7:04 pace) |
34th | Julianna Sciacca (Fr) | 22:12 | 7:01/14:09 (7:08)/8:03 (7:19 pace) |
36th | Olivia Petschauer (Sr) | 22:22 | 6:35/13:49 (7:14)/8:33 (7:47 pace) |
42nd | Gia Koratagere (Fr) | 22:31 | 6:58/14:07 (7:09)/8:24 (7:38 pace) |
46th | Mahi Patel (Fr) | 22:40 | 7:02/14:16 (7:14)/8:24 (7:38 pace) |
4th | 104 pts (5 athletes) | 21:25.5 team average |
mid 60s, no breeze
Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile split / last 1.1 mile (pace) / halfway splits/difference | ||
33rd | Ariella Papismedov | 25:05 | 8:16/16:50 (8:34)/8:15 (7:30 pace) 12:52/12:13 -39 |
41st | Shriya Rao | 26:09 | 8:16/16:59 (8:41)/9:10 (8:20 pace) 12:56/13:13 +17 |
low 70s, humid!
Varsity Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile (split)/ last 1.1 mile (pace) | ||
15th | Liz Scarpa (So) | 20:11 moves on to MOC as wild card | 6:46/13:19 (6:33)/6:52 (6:15 pace) |
50th | Lydia Bereznitski (Fr) | 21:44 | 7:20/14:29 (7:09)/7:15 (6:36 pace) |
53rd | Gianna Canova (Jr) | 21:49 | 7:25/14:35 (7:10)/7:14 (6:35 pace) |
92nd | Mahi Patel (Fr) | 22:47 | 7:46/15:20 (7:34)/7:27 (6:47 pace) |
107th | Gia Koratagere (Fr) | 23:18 | 7:39/15:22 (7:43)/7:56 (7:13 pace) |
115th | Julianna Sciacca (Fr) | 23:35 | 7:48/15:40 (7:52)/7:55 (7:12 pace) |
9th | 242 pts (5 athletes) | 21:57.8 team average |
high 60s, humid!
Varsity Girls (3.1 miles) | race results mile/2 mile (split)/ last 1.1 mile (pace) | ||
55th | Liz Scarpa (So) | 20:19 | 6:45/13:26 (5:41)/6:53 (6:16 pace) |