2009-10 Winter Track

Boys Results

Season Highlights:  The team was coached by Jim Schlentz  (distance) and assisted by Joe Lykes (jumps/hurdles), Dennis Bruck (throws) and Kevin Hein (sprinters). Highlights of the season included Mike O'Dowd finishing 6th in the 5000 meter run to make All-American.  Team highlights: The Cougars were 10th in the Central Jersey Group IV Champs and 7th in the Monmouth County Individual champs.  Individual highlights: Mike O'Dowd ran the 12th fastest 3200 meter time in the nation and was 8th in the Meet of Champions, he also was 3rd in the State Group III Champs and 2nd in the Central Jersey Group III and Monmouth County Champs, Rafael Campos was 4th in the Central Jersey Group III high jump and Mike Fernandez was 5th in the shot put, the 4 x 1 mile relay team finished 10th at the Nationals, Vytautas Ulke won the Shore Conference A North 400 meter title.  

Post-Season Highlights:  Mike O'Dowd was named All-American by the NSIC in the 5000m.  Mike was named 3rd team All-State Group III in the 3200 by the Star Ledger; Mike was named 1st team All-Monmouth County by the Star Ledger. Mike was named 1st team  All-Freehold District by the News Transcript.  Named to honorable mention All-Freehold District were Vytautas Ulke (400) and Rafael Campos (high jump).

 2009-10 Winter Track Results

Boys 

It is a world of the individual against himself, it is his aspirations challenging the capacity of his body.  There is no enemy but the straining of every muscle.  It is not a sport, it is a life of work and precision and sometimes it is rewarded by a cheer or a press clipping.  But when the press clipping turns yellow, there will still be the memory of that time, perhaps only a moment, when the crowd faded to nothing and the only sound was breathing and the only feeling was the ache of endurance and pushing, pushing until the body soared with the mind, and no one else knew what it was to strive. 
Sun Dec 27 Marine Corps Holiday Classic (optional)  we didn't go NYC Armory
Sat Jan 2    2:00 pm  Shore Conference A North Division Champs (5 per event) Toms River Bubble
Tues Jan 5   4:00 pm CN and Friends Inv hosted by CN HS (everyone) Toms River Bubble
Fri Jan 8   5:00 pm Monmouth County Relay Champs (Varsity)  Toms River Bubble
Mon Jan 11   6:30 pm Rebel Indoor Shot Put Series #1 (all throwers)  Howell
Fri Jan 15  4:00 pm Group III State Relay Champs (Varsity) Toms River Bubble
Wed Jan 20  4:00 pm Frosh/Novice Mid-Winter Inv (Frosh/JV) Toms River
Fri Jan 22  5:00 pm Monmouth County Champs (only 5 per event) Toms River Bubble
Sat Jan 23  2:00 pm Lavino Relays (Varsity +)   Lawrenceville School
Mon Jan 25   5:30 pm Rebel Indoor Shot Put Series #2(all throwers)  Howell
Fri Jan 29  4:00 pm Shore Conference Champs (only 3 per event) Toms River Bubble
Tues Feb 2   4:00 pm Frosh/Novice Champs (Boys)  Toms River Bubble
Wed Feb 3   4:30 pm Metropolitan Inv (Varsity)  NYC Armory
Mon Feb 8   4:30 pm Varsity Classic (Varsity)  NYC Armory
Mon Feb 8   5:30 pm CN Shot Inv (Varsity)  NYC Armory
Sun Feb 14   3:00 pm  Central Jersey Group III Champs (boys and girls, 3 per event)  moved because of snow Toms River Bubble
Sat Feb 20  10:00 am Group III State Champs (top 6 finishers from 2/14) Toms River Bubble
Tues Feb 23  4:30 pm  Eastern States Champs (qualifiers only) NYC Armory
Sat Feb 27  Meet of Champions (top 6 finishers from 2/20) Toms River Bubble
Thurs March 11  Monmouth University Inv Monmouth University
Fri-Sun March 12-14 National Scholastic Champs (qualifiers only) NYC Armory

 

Best Winter Track Boys performances for 2009-2010:

NYC Armory - banked 200 meter track, Lawrenceville - banked 200 meter track, Toms River - flat 200 meter track (1/8" pyramid), Monmouth - flat 200 meter track (1/4" pyramid).
55 meter dash (automatic) (a) - automatic is approximately .24 slower than hand times so .24 added to hand times
7.10 Rudi Maharaj 1/22 senior Toms River
7.54 Matt Olivari 1/02 junior Toms River
7.66 Matt Weinberg 1/05 frosh Toms River
7.67 Lawrence Gerber 1/05 junior Toms River
7.76 Andrew Cutrupi 2/02 frosh Toms River
7.80 Luke Wlodkowski 2/02 soph Toms River
7.83 Larry Fruktman 2/02 soph Toms River
7.88 Alex Gu 2/02 soph Toms River
7.96 Brian Keusch 1/20 frosh Toms River
7.97 Alex Villafane 1/05 soph Toms River
8.16 Evan Rothman 1/05 soph Toms River
8.43 Ben Kosubevsky 1/05 soph Toms River
8.54 Marco Lee 1/20 soph Toms River
8.58 Alex Richey 1/20 soph Toms River
9.18 Chris Estevez 2/02 frosh Toms River
55 meter dash (hand) (a) - automatic is approximately .24 slower than hand times so .24 added to hand times
7.14 Rudi Maharaj 2/08 senior NYC Armory
7.54 Matt Olivari 2/08 junior NYC Armory
7.84 Alex Gu 2/08 soph NYC Armory
7.94 Evan Rothman 2/08 soph NYC Armory
200 meter run        
23.7 Vytautas Ulke 2/03 senior NYC Armory
23.9 Vlad Boguslavskiy 1/05 junior Toms River
23.9 Rudi Maharaj 2/08 senior NYC Armory
24.2 Rafael Campos 2/03 senior NYC Armory
24.7 Steve Buscema 2/03 senior NYC Armory
25.1 Matt Teperman 2/03 junior NYC Armory
25.4 Jake Friedman 2/03 senior NYC Armory
25.4 Matt Olivari 2/03 junior NYC Armory
25.9 Lawrence Gerber 2/03 junior NYC Armory
27.1 Alex Gu 2/03 soph NYC Armory
27.1 Mike Fernandez 1/05 senior Toms River
27.4 Brian Keusch 2/03 frosh NYC Armory
27.6 Evan Rothman 2/08 soph NYC Armory
28.0 Andrew Cutrupi 1/05 frosh NYC Armory
29.5 Matt Weinberg 1/05 frosh Toms River
30.0 Lukas Wlodkowski 1/05 soph Toms River
30.1 Larry Fruktman 1/05 soph Toms River
30.2 Alex Richey 1/05 soph Toms River
30.2 Lukasz Vlahos 1/05 soph Toms River
30.9 Ben Kosubevsky 1/05 soph Toms River
31.5 Josh Korman 1/05 senior Toms River
31.6 Ryan Amato 1/05 senior Toms River
31.8 Marco Lee 1/05 soph Toms River
200 meter relay splits        
24.3 Vytautas Ulke 1/08 senior Toms River
24.3 Vlad Boguslavskiy 1/23 junior Lawrenceville
24.6 Rafael Campos 1/23 senior Lawrenceville
24.8 Matt Teperman 2/03 junior NYC Armory
25.0 Rudy Maharaj 1/08 senior Toms River
25.4 Matt Nadler 2/03 junior NYC Armory
25.7 Steve Buscema 1/23 senior Lawrenceville
25.7 Jake Ellis 1/23 junior Lawrenceville
26.0 Lawrence Gerber 1/23 junior Lawrenceville
26.7 Matt Oliveri 1/23 junior Lawrenceville
26.7 Brian Keusch 1/23 frosh Lawrenceville
27.5 Alex Gu 1/23 soph Lawrenceville
27.6 Alex Villaine 1/23 soph Lawrenceville
400 meter run        
51.77 Vytautas Ulke 1/22 senior Toms River
54.23 Vlad Boguslavskiy 1/15 junior Toms River
55.0 Matt Teperman 2/08 junior NYC Armory
58.64 Jake Ellis 1/02 junior Toms River
58.7 Lawrence Gerber 2/08 jumior NYC Armory
60.42 Steve Buscema 1/05 senior Toms River
60.54 Brian Keusch 1/20 frosh Toms River
60.90 Lukas Wlodkowski 2/02 soph Toms River
61.43 Matt Olivari 1/20 junior Toms River
61.48 Lukasz Vlahos 1/20 soph Toms River
61.9 Alex Gu 2/08 soph NYC Armory
62.68 Larry Fructman 1/20 soph Toms River
66.40 Andrew Cutrupi 2/02 frosh Toms River
67.42 Chris Lopresti 1/20 soph Toms River
68.26 Evan Rothman 2/02 soph Toms River
68.70 Ben Kosubevsky 2/02 soph Toms River
69.25 Evan Yasdyukievich 2/02 soph Toms River
69.99 Alex Richey 2/02 soph Toms River
72.70 Marco Lee 1/20 soph Toms River
74.95 Josh Korman 2/02 senior Toms River
78.42 Chris Esteveza 2/02 frosh Toms River
400 meter relay splits        
51.6 Vytautas Ulke 1/23 senior Lawrenceville
54.7 Vlad Boguslavskiy 1/15 junior Toms River
54.7 Matt Teperman 2/20 junior Toms River
54.7 Mike O'Dowd 2/20 junior Toms River
55.2 Mike Blaskovich 2/20 senior Toms River
58.2 Jake Ellis 1/02 junior Toms River
60.1 Brian Keusch 1/08 frosh Toms River
60.2 Lawrence Gerber 1/08 junior Toms River
60.6 Rudy Maharaj 1/02 senior Toms River
800 meter run        
2:04.64 Mike Blaskovich 2/14 senior Toms River
2:13.09 Sean Pickett 2/14 senior Toms River
2:14.16 Adam Simon 1/22 junior Toms River
2:17.76 Jake Freidman 2/14 senior Toms River
2:19.81 Ron Apostle 1/02 senior Toms River
2:23.4 Chris Lopresti 2/08 soph NYC Armory
2:32.3 Rich Enizrello 2/08 frosh NYC Armory
800 meter relay splits        
2:02.1 Mike O'Dowd 1/23 junior Lawrenceville
2:04.7 Mike Blaskovich 1/23 senior Lawrenceville
2:09.8 John Ward 1/08 frosh Toms River
2:11.9 Corey Rubin 1/23 senior Lawrenceville
2:11.9 Sean Pickett 1/23 senior Lawrenceville
2:12.5 Adam Simon 1/23 junior Lawrenceville
2:17.2 Jake Freidman 1/23 senior Lawrenceville
2:19.81 Ron Apostle 1/23 senior Lawrenceville
2:25.6 Scott Figueroa 1/23 soph Lawrenceville
1200 meter relay splits        
3:27.1 Corey Rubin 1/08 senior Toms River
3:34.8 Riley Leder 1/23 frosh Lawrenceville
1600 meter run        
4:21.6 Mike O'Dowd 2/03 junior NYC Armory
4:35.8 John Ward 2/03 frosh NYC Armory
4:39.6 Mike Blaskovich 2/03 senior NYC Armory
4:39.9 Corey Rubin 2/03 senior NYC Armory
4:43.4 Riley Leder 2/03 frosh NYC Armory
4:51.2 Sean Pickett 2/03 senior NYC Armory
4:54.32 Adam Simon 2/14 junior Toms River
4:58.84 Ron Apostle 2/14 senior Toms River
4:59.6 Jon Stouber 2/08 soph NYC Armory
5:05.9 Scott Figueroa 2/08 soph NYC Armory
5:12.03 Jake Freidman 1/02 senior Toms River
5:17.85 Brandon Forman 1/22 junior Toms River
5:37.83 Chris Lopresti 2/02 soph Toms River
1600 meter relay splits        
4:25.6  (4:27.2 mile) Mike O'Dowd 3/13 junior NYC Armory
4:36.8  (4:38.4 mile) John Ward 3/13 frosh NYC Armory
4:37.0  (4:38.6 mile) Mike Blaskovich 3/13 senior NYC Armory
4:42.3  (4:43.9 mile) Corey Rubin 3/13 senior NYC Armory
5:06.3 Jon Stouber 1/23 soph Lawrenceville
1 mile run        
4:22.28 Mike O'Dowd 2/23 junior NYC Armory
5:03.1 Sean Pickett 3/11 senior Monmouth
3000 meter run        
9:51.2 Riley Leder 3/11 frosh Monmouth
9:52.6 Jon Stouber 3/11 soph Monmouth
3200 meter run        
9:13.58 Mike O'Dowd 2/27 junior Toms River
10:07.21 John Ward 1/22 frosh Toms River
10:15.31 Corey Rubin 2/14 senior Toms River
10:45.86 Jon Stouber 1/22 soph Toms River
10:47.30 Riley Leder 1/05 frosh Toms River
10:53.19 Scott Figueroa 1/22 soph Toms River
High Jump        
5' 10" Rafael Campos 2/14 senior Toms River
Shot Put        
43' 07" Mike Fernandez 1/22 senior Toms River
40' 05" Pat StAngelo 1/11 senior Howell
38' 03.5" Pat Locascio 1/02 senior Toms River
34' 03.25" Charles Cini 1/02 senior Toms River
35' 00" Jordan Abramizyk 1/05 junior Toms River
32' 11" Peter Ientile 1/05 senior Toms River
32' 02" Ryan Amato 1/25 senior Howell
31' 08" Nick Deckmejian 2/08 senior Colts Neck
29' 03.5" Danny Woodford 2/08 frosh Colts Neck
27' 07" Grant Rybnicky 2/08 frosh Colts Neck
4 x 200 meter relay        
1:38.87 Vlad Boguslavskiy 11 Rudy Maharaj 12    
  Rafael Campos 12 Vytautas Ulke 12 1/08 Toms River
1:39.8 Vlad Boguslavskiy 11 Lawrence Gerber 11    
  Matt Nadler 11 Matt Teperman 11 2/03 NYC Armory
1:45.3 Lawrence Gerber 11 Steve Buscema 12    
  Matt Nadler 11 Matt Olivari 11 1/23 Lawrenceville
1:48.03 Lawrence Gerber 11 Alex Gu 10    
  Matt Nadler 11 Matt Olivari 11 1/08 Toms River
1:48.3 Brian Keusch 9 Alex Gu 10    
  Alex Villafane Jake Ellis 11 1/23 Lawrenceville
4 x 400 meter relay        
3:39.35 Vlad Boguslavskiy 11 Matt Teperman 11    
  Mike Blaskovich 12 Mike O'Dowd 11 2/20 Toms River
3:53.25 Vlad Boguslavskiy 11 Matt Teperman 11    
  Rudy Maharaj 12 Jake Ellis 11 1/02 Toms River
3:55.51 Matt Teperman 11 Brian Keusch 9    
  Lawrence Gerber 11 Mike O'Dowd 11 1/08 Toms River
4 x 800 meter relay        
8:30.4 Mike Blaskovich 12 John Ward 9    
  Adam Simon 11 Mike O'Dowd 11 1/23 Lawrenceville
8:56.20 Sean Pickett 12 Adam Simon 11    
  Jake Freidman 12 John Ward 9 1/08 Toms River
8:59.0 Corey Rubin 12 Sean Pickett 12    
  Jake Freidman 12 Ron Apostle 12 1/23 Lawrenceville
4 x 1 mile relay        
18:28.10 Mike Blaskovich 12 Corey Rubin 12    
  John Ward 9 Mike O'Dowd 11 3/11 NYC Armory
Sprint Medley Relay        
3:45.5 Vlad Boguslavskiy 11 Rafael Campos 12    
  Vytautas Ulke 12 Mike O'Dowd 11 1/23 Lawrenceville
3:46.84 Vytautas Ulke 12 Rafael Campos 12    
  Rudy Maharaj 12 Mike O'Dowd 11 1/15 Toms River
Distance Medley Relay        
10:58.57 Corey Rubin 12 Vlad Boguslavskiy 11    
  Mike Blaskovich 12 Mike O'Dowd 11 1/15 Toms River
12:01.6 Riley Leder 9 Matt Teperman 11    
  Scott Figueroa 10 Jon Stouber 10 1/23 Lawrenceville
Shot Put Relay        
72' 07.5" Pat StAngelo 12 Pat Locascio 12 1/08 Toms River
54' 00.25" Danny Woodford 9 Grant Rybnicky 9 1/23 Lawrenceville

 

Shore Conference A North Champs

@ Toms River Bubble 01/02/10

400 meter run

52.14 1st

Vytautus Ulke

25.4

52.14 (26.7)

55.00

Vlad Boguslavskiy

26.4

55.00 (28.6)

58.37

Matt Teperman

28.6

58.37 (29.8)

58.64

Jake Ellis

28.3

58.64 (30.3)

59.34

Lawrence Gerber

28.9

59.34 (30.4)

3200 meter run

10:21.32

Corey Rubin

80.6

2:37.3 (76.5)

3:55.9 (78.6)

5:10.7 (75.0)

6:26.5 (75.8)

7:45.4 (78.9)

9:05.6 (80.2)

10:21.32 (75.7)

11:08.86

Scott Figueroa

81

2:45 (84)

4:11 (86)

5:36 (85)

7:01 (85)

8:26 (85)

9:50 (84)

11:08.86 (78.9)

11:10.55

John Stouber

81

2:45 (84)

4:11 (86)

5:36 (85)

7:01 (85)

8:26 (85)

9:50 (84)

11:10.55 (80.5)

55 meter dash

7.13

Rudy Maharaj

7.54

Matt Oliveri

8.07

Alex Gu

800 meter run

2:15.22

Sean Pickett

33.3

67.2 (33.9)

1:41.1 (33.9)

2:15.22 (34.1)

2:19.81

Ron Apostle

32.9

67.0 (34.1)

1:43.1 (36.1)

2:19.81 (36.7)

1600 meter run

5:05.27

Riley Leder

70.1

2:26.6 (76.5)

3:47.2 (81.6)

5:05.27 (78.1)

5:12.03

Jake Friedman

77.2

2:38.5 (81.3)

3:59.1 (80.6)

5:12.03 (72.9)

4 x 400 meter relay

55.1

Vlad Boguslavskiy

25.9

55.1 (29.2)

59.3

Matt Teperman

28.1

59.3 (31.2)

60.6

Rudy Maharaj

25.9

60.6 (34.7)

58.2

Jake Ellis

27.1

58.2 (31.1)

3:53.25

Shot Put

39 04.5

Mike Fernandez

38 03.5

Dan Locascio

34 00.75

Charles Cini

29 00.5

Andrew Simon

foul

 

Colts Neck/Friends Inv

@ Toms River Bubble  1/5/10

400 meter run          
54.23 Vlad Boguslavskiy 25.2 54.23 (29.0)    
59.62 Jake Ellis 28.4 59.62 (31.2)    
60.42 Steve Buscema 29.2 60.42 (31.2)    
61.20 Lawrence Gerber 29.5 61.20 (31.7)    
62.03 Lukasz Vlahos 28.5 62.03 (33.5)    
62.63 Alex Gu 28.8 62.63 (33.8)    
1600 meter run          
4:58.19 Adam Simon 73 2:30.5 (77.5) 3:46 (75.5) 4:58.19 (72.2)
5:01.32 Sean Pickett 72 2:26 (74) 3:43.5 (77.5) 5:01.32 (77.8)
5:08.37 Scott Figueroa 74 2:33 (79) 3:51 (78) 5:08.37 (77.4)
5:09.13 Ron Apostle 74 2:33 (79) 3:51 (78) 5:09.13 (78.1)
5:16.34 John Stouber 75 2:37 (82) 3:58 (81) 5:16.34 (78.3)
55 meter run          
7.11 Rudy Maharaj        
7.57 Matt Olivari        
7.66 Matt Weinberg        
7.67 Lawrence Gerber        
7.72 Larry Frukhtman        
7.93 Lukas Wlodkowski        
7.97 Alex Villafane        
8.16 Evan Rothman        
8.43 Ben Kosubevsky        
8.47          
800 meter run          
2:18.50 Jake Friedman 66.5 2:18.50 (72.0)    
200 meter run          
24.56 Vlad Boguslavskiy        
25.5 Rudy Maharaj        
25.8 Steve Buscema        
26.3 Matt Oliveri        
26.6 Jake Freidman        
26.7 Lawrence Gerber        
27.1 Mike Fernandez        
27.8 Alex Villafane        
27.8 Brian Keusch        
28.0 Andrew Cutrupi        
29.3 Evan Rothman        
29.5 Matt Weinberg        
29.7 Alex Gu        
30.0 Lukas Wlodkowski        
30.1 Larry Frukhtman        
30.2 Alex Richey        
30.2 Lukasz Vlahos        
30.4 Jake Rubin        
30.9 Ben Kosubevsky        
31.5 Josh Korman        
31.6 Ryan Amato        
31.8 Marco Lee        
3200 meter run          
10:47.30 Riley Leder 78 2:36 (78) 3:58 (82) 5:18.5 (80.5)
    6:41 (82.5) 8:05.5 (84.5) 9:28 (82.5) 10:47.3 (79.3)
11:25.95 Brandon Forman 80.5 2:42 (81.5) 4:08 (86) 5:35 (87)
    7:01 (86) 8:28 (87) 9:57 (89) 11:25.95 (88.9)
High Jump          
5' 06" Rafael Campos        
Shot Put          
43' 05" Mike Fernandez        
38' 01" Dan Locascio        
36' 01.5" Pat StAngelo        
35' 00" Jordan Abramczyk        
32' 11" Peter Ientile        
30' 09" Charles Cini        
30' 08.5" Ryan Amato        
28' 08" Nick Deckmejian        
24' 9.5" Daniel Woodford        

 

Monmouth County Relays

@ TR Bubble  1/8/10

4 x 800m relay          
2:14.9 Sean Pickett 32.0 65.2 (33.2) 1:39.6 (34.4) 2:14.9 (35.3)
2:13.5 Adam Simon 31.0 64.4 (33.4) 1:39.1 (34.7) 2:13.5 (34.4)
2:18.0 Jake Friedman 32.8 67.1 (34.3) 1:42.4 (35.3) 2:18.0 (35.6)
2:09.8 John Ward 29.4 60.8 (31.4) 1:35.3 (34.5) 2:09.8 (34.5)
8:56.20          
JV 4 x 200m relay          
26.7 Lawrence Gerber        
28.5 Alex Gu        
26.7 Matt Nadler        
25.9 Matt Olivari        
1:48.03          
4 x 200m relay          
24.7 Vlad Boguslavskiy        
25.0 Rudy Maharaj        
24.9 Rafael Campos        
24.3 Vytautus Ulke        
1:38.87  6th          
Distance Medley Relay          
3:27.1 Corey Rubin 68.2 2:16.5 (68.3) 3:27.1 (71.6)  
56.8 Vlad Boguslavskiy 26.8 56.8 (30.0)    
2:07.0 Mike Blaskovich 29.0 60.2 (31.2) 1:33.1 (32.9) 2:07.0 (33.9)
4:30.4 Mike O'Dowd 64.5 2:11.5 (67.0) 3:21.2 (69.7) 4:30.4 (69.2)
11:02.35  4th          
4 x 400m relay          
58.4 Matt Teperman 28.7 58.4 (29.7)    
60.1 Brian Keusch 28.0 60.1 (32.1)    
60.2 Lawrence Gerber 28.5 60.2 (31.7)    
56.8 Mike O'Dowd 27.2 56.8 (29.6)    
3:55.51          
High Jump          
5' 00" could not continue Rafael Campos        
no height 5' Chris Lopresti        
Shot Put          
38' 10" Pat StAngelo        
35' 09.5" Dan Locascio        
72' 07.5"          

 

Howell Shot Put Series #1

@ Howell 1/11/10

Shot Put  
40' 05" Pat StAngelo
38' 00" Dan Locascio
34' 02" Jordan Abramizyk
32' 01.5" Peter Ientile
28' 09.5" Danny Woodford
27' 05.5" Nick Deckmejian
25' 01.5" Grant Rybnicky
foul Mike Fernandez

 

Group III State Relay Champs

@ TR Bubble  1/15/10

Distance Medley Relay          
3:29.4 Corey Rubin 66.4 2:18.7 (72.6) 3:29.4 (70.7)  
54.7 Vlad Boguslavskiy 25.3 54.7 (29.4)    
2:05.7 Mike Blaskovich 28.8 59.6 (30.8) 1:32.2 (32.6) 2:05.7 (33.5)
4:29.8 Mike O'Dowd 63.3 2:10.4 (67.1) 3:19.3 (68.9) 4:29.8 (70.5)
10:58.57          
Sprint Medley Relay          
52.0 Vytautas Ulke 24.7 52.0 (27.3)    
25.1 Rafael Campos        
24.7 Rudy Maharaj        
2:05.0 Mike O'Dowd 30.1 61.1 (31.0) 1:32.8 (31.7) 2:05.0 (32.2)
3:46.84  6th          

 

Midwinter Classic

@ TR Bubble 1/20/10

55 meter hurdles full meet results    
11.58 Lawrence Gerber    
11.65 Matt Teperman    
55 meter dash      
7.65 Matt Olivari    
7.79 Andrew Cutrupi    
7.94 Lukaz Wlodkowski    
7.96 Brian Keusch    
8.58 Alex Richey    
8.58 Ben Kosubersky    
8.81 Marco Lee    
400 meter run      
60.54 Brian Keusch    
61.43 Matt Olivari    
61.44 Lukaz Wlodkowski    
61.59 Lawrence Gerber    
62.86 Alex Gu    
65.04 Larry Frukhtman    
67.42 Chris Lopresti    
67.59 Andrew Cutrupi    
68.54 Evan Rothman    
69.99 Ben Kosubersky    
70.44 Elvin Yasyukievich    
71.90 Alex Richey    
72.70 Marco Lee    
75.00 Josh Korman    
High Jump      
no height (5') Chris Lopresti    

 

Monmouth County Champs

@ TR Bubble  1/22/10

Boys finish 7th as a team with Mike O'Dowd 2nd in 3200, Vito Ulke 3rd in 400 and Mike Fernandez 6th in shot put.  Full results

400 meter run
51.77  3rd Vytautas Ulke 24.5 51.77 (27.3)
56.16 Vlad Boguslavskiy 26.3 56.16 (29.9)
57.44 Matt Teperman 27.3 57.44 (30.1)
60.60 Jake Ellis 29.5 60.60 (31.1)
1600 meter run
4:56.75 Riley Leder 75.5 2:31 (75.5) 3:46.5 (75.5) 4:56.75 (70.2)
5:02.19 Ron Apostle 77 2:32.5 (75.5) 3:47.5 (75.0) 5:02.19 (74.7)
5:17.85 Brandon Forman 76 2:36 (80.0) 3:56 (80.0) 5:17.85 (81.8)
55 meter dash
7.10 Rudy Maharaj
800 meter dash
2:07.88 Mike Blaskovich 32.4 64.5 (32.1) 1:35.6 (31.1) 2:07.88 (32.3)
2:14.12 Sean Pickett 32.5 66.5 (34.0) 1:41 (34.5) 2:14.12 (33.1)
2:14.16 Adam Simon 31 65 (34.0) 1:39 (34.0) 2:14.16 (35.2)
2:19.71 Jake Freidman 33.5 68.5 (35.0) 1:44 (35.5) 2:19.71 (35.7)
2:30.18 Chris Lopresti 34 72 (38.0) 1:52 (40.0) 2:30.18 (38.2)
3200 meter run
9:26.70  2nd Mike O'Dowd 74 2:25 (71) 3:36.5 (71.5) 4:47 (70.5)
current #3 NJ, #7 US (4:47 - 4:39.7) 5:58 (71) 7:09 (71) 8:21 (72) 9:26.70 (65.7)
10:07.21  7th John Ward 77 2:29 (72) 3:43 (74) 4:58 (75)
(4:58 - 5:09.2) 6:15 (77) 7:33 (78) 8:52 (79) 10:07.21 (75.2)
10:28.38 Corey Rubin 76 2:30 (74) 3:46 (76) 5:05 (79)
(5:05 - 5:23.4) 6:24 (79) 7:46 (82) 9:08 (82) 10:28.38 (80.4)
10:45.86 John Stouber 75 2:36 (81) 3:57 (81) 5:20 (83)
(5:20 - 5:25) 6:43 (83) 8:06 (83) 9:28 (82) 10:45.86 (77.9)
10:53.19 Scott Figueroa 75 2:36 (81) 3:57 (81) 5:21 (84)
(5:21 - 5:32.2) 6:45 (84) 8:10 (85) 9:35 (85) 10:53.19 (78.2)
High Jump
5' 08" Rafael Campos
Shot Put
43' 07.5"  6th Mike Fernandez
35' 10.5" Pat StAngelo
35' 06" Dan Locascio
33' 03.5" Charles Cini
31' 01.75" Ryan Amato

 

Lavino Relays

@ Lawrenceville School  1/23/10

4 x 200 meter relay          
"A"   "B"      
26.0 Lawrence Gerber 26.7 Brian Keusch    
25.7 Steve Buscema 27.5 Alex Gu    
26.9 Matt Nadler 27.6 Alex Villafane    
26.7 Matt Olivari 25.7 Jake Ellis    
1:45.3   1:48.5      
4 x 800 meter relay          
"A"          
2:04.7 Mike Blaskovich 29.2 60.1 (30.9) 1:31.4 (31.4) 2:04.7 (33.3)
2:11.1 John Ward 28.6 59.5 (30.9) 1:34.2 (34.7) 2:11.1 (36.9)
2:12.5 Adam Simon 30.9 63.1 (32.2) 1:37.5 (34.4) 2:12.5 (35.0)
2:02.1 Mike O'Dowd 29.4 59.4 (30.0) 1:30.4 (31.0) 2:02.1 (31.7)
8:30.4          
"B"          
2:11.9 Corey Rubin 31.5 64.0 (32.5) 1:37.5 (33.6) 2:11.9 (34.3)
2:11.9 Sean Pickett 31.8 63.9 (32.1) 1:37.8 (33.9) 2:11.9 (34.1)
2:17.2 Jake Freidman 31.4 65.0 (33.6) 1:40.5 (35.5) 2:17.2 (36.7)
2:18.1 Ron Apostle 32.9 66.4 (33.5) 1:41.7 (35.3) 2:18.0 (36.3)
8:59.0          
Distance Medley Relay          
3:34.8 Riley Leder 68.4 2:22.7 (74.1) 3:34.8 (72.1)  
55.3 Matt Teperman 26.7 55.3 (28.6)    
2:25.6 Scott Figueroa 32.7 69.5 (36.8) 1:48.5 (37.0) 2:25.6 (37.1)
5:06.3 John Stouber 74.5 2:32.1 (77.6) 3:49.3 (77.2) 5:06.3 (77.0)
12:01.6          
Sprint Medley Relay          
24.3 Vlad Boguslavskiy        
24.6 Rafael Campos        
51.6 Vytautus Ulke 24.5 51.6 (27.1)    
2:05.0 Mike O'Dowd 28.6 59.3 (30.7) 1:32.2 (32.9) 2:05.0 (32.8)
3:45.5  5th          
High Jump Relay          
5' 06" Rafael Campos        
no height (5') Chris Lopresti        
Shot Put Relay          
29' 00.25" Danny Woodford        
25' 06" Grant Rybnicky        
54' 00.25" freshman record        

 

Howell Shot Put Series #2

@ Howell 1/25/10

Shot Put  
39' 05" Mike Fernandez
39' 05" Pat StAngelo
36' 04.25" Dan Locascio
33' 02" Jordan Abramizyk
39' 05" Mike Fernandez
32' 02" Ryan Amato
33' 02" Charles Cini
28' 06.5" Nick Deckmejian
25' 06" Grant Rybnicky

 

Shore Conference Champs

@ TR Bubble 1/29/10

400 meter run          
53.38  shoved/stopped Vytautas Ulke 24.7 53.38 (28.7)    

 

Novice/Frosh Finale

@ TR Bubble 2/02/10

55 meter run          
7.76 Andrew Cutrupi        
7.80 Lukaz Wlodkowski        
7.83 Larry Frukhtman        
7.88 Alex Gu        
8.43 Ben Kosubersky        
8.54 Marco Lee        
9.18 Chris Estevez        
1600 meter run          
5:37.83 Chris Lopresti 80.6 2:46.1 (85.5) 4:14.3 (88.2) 5:37.83 (83.5)
400 meter run          
60.90 Lukaz Wlodkowski 30.2 60.90 (30.7)    
62.39 Alex Gu 29.7 62.39 (32.7)    
62.68 Larry Frukhtman 30.3 62.68 (32.4)    
66.40 Andrew Cutrupi 31.9 66.40 (34.5)    
68.26 Evan Rothman 32.3 68.26 (36.0)    
68.70 Ben Kosubersky 33.0 68.70 (35.7)    
69.25 Elvin Yasyukievich 33.5 69.25 (35.8)    
69.99 Alex Richey 31.6 69.99 (38.4)    
74.95 Josh Korman 35.0 74.95 (39.9)    
78.42 Chris Estevez 34.9 78.42 (43.5)    
High Jump          
no height (5') Chris Lopresti        

 

Metropolitan Inv

@ NYC Armory  2/03/10

55 meter run          
6.9 Rudy Maharaj        
Frosh 1600 meter run          
4:43.4  1st Riley Leder 68.4 2:22.4 (74.0) 3:35.5 (73.1) 4:43.4 (67.9)
1600 meter run          
4:21.6  3rd Mike O'Dowd 65.8 2:11.6 (65.8) 3:18.5 (66.9) 4:21.6 (63.1)
4:35.8 (freshman) John Ward 68.8 2:20.5 (71.7) 3:29.2 (68.7) 4:35.8 (66.6)
4:39.6 Mike Blaskovich 69.0 2:16.7 (67.7) 3:27.5 (70.8) 4:39.6 (72.1)
4:39.9 Corey Rubin 68.5 2:16.7 (68.2) 3:28.0 (71.3) 4:39.9 (71.9)
4:51.2  6th Nov Sean Pickett 72 2:27.0 (75.0) 3:39.0 (72.0) 4:51.2 (72.2)
4:59.7 Ron Apostle 75 2:31.5 (76.5) 3:47.0 (75.5) 4:59.7 (72.7)
5:01.2 Adam Simon 73 2:29.0 (76.0) 3:45.0 (76.0) 5:01.2 (76.2)
5:02.7 Jon Stouber 75 2:31.0 (76.0) 3:48.0 (77.0) 5:02.7 (74.7)
5:20.0 Jake Friedman 76 2:35 (79) 3:58 (83) 5:20.0 (82.0)
5:27.2 Brandon Forman 76 2:37 (82) 4:02 (85) 5:27.2 (85.2)
4 x 200 meter relay          
49.6  3-turn stagger Vlad Boguslavskiy        
Lawrence Gerber        
25.4 Matt Nadler        
24.8 Matt Teperman        
1:39.8 junior record        
200 meter run          
23.7 Vytautas Ulke        
23.9 Vlad Boguslavskiy        
24.1 Rudy Maharaj        
24.2 Rafael Campos        
24.7 Steve Buscema        
25.1 Matt Teperman        
25.4 Jake Friedman        
25.5 Jake Ellis        
25.9 Lawrence Gerber        
26.3 Matt Olivari        
27.1 Alex Gu        
27.4 Brian Keusch        
High Jump          
5' 06" Rafael Campos        

 

CN Shot Inv

@ Colts Neck  2/08/09

Shot Put      
42' 02" Mike Fernandez    
38' 01" Pat StAngelo    
32' 08" Pat Locascio    
32' 02" Jordan Abramizyk    
31' 11" Charles Cini    
31' 08" Nick Deckmejian    
31' 05.5" Ryan Amato    
29' 03.5" Danny Woodford    
27' 07" Grant Rybnicky    

 

Varsity Classic

@ NYC Armory  2/08/09

55 meter hurdles          
10.6 Lawrence Gerber        
55 meter dash          
7.3 Matt Oliveri        
7.6 Alex Gu        
7.7 Evan Rothman        
800 meter run          
2:12.6 Adam Simon 32.5 65.8 (33.3) 1:39.5 (33.7) 2:12.6 (33.1)
2:23.4 Chris Lopresti 34.0 70.0 (36.0) 1:47.5 (37.5) 2:23.4 (35.9)
2:32.3 Rich Enizrello 34.5 71.5 (37.0) 1:52.0 (40.5) 2:32.3 (40.3)
400 meter run          
55.0 Matt Teperman 26.5 55.0 (28.5)    
58.7 Lawrence Gerber 28.4 58.7 (30.3)    
61.9 Alex Gu 30.0 61.9 (31.9)    
200 meter run          
25.4 Matt Oliveri        
26.8 Lawrence Gerber        
27.6 Evan Rothman        
1600 meter run          
4:45.1 Riley Leder 67.9 2:20.1 (72.2) 3:33.7 (73.6) 4:45.1 (71.4)
4:59.6 Jon Stouber 70.7 2:27.9 (77.2) 3:43.8 (75.9) 4:59.6 (75.8)
5:05.9 Scott Figueroa 72.3 2:29.9 (77.6) 3:49.6 (79.7) 5:05.9 (76.3)

 

Central Jersey Group III Champs

@ TR Bubble  2/14/10

Boys finish 10th as a team.

400 meter run          
54.96 Vlad Boguslavskiy 26.0 54.96 (28.0)    
1600 meter run          
4:54.32 Adam Simon 70 2:26 (76) 3:41 (75) 4:54.32 (73.3)
4:58.84 Ron Apostle 71 2:26 (75) 3:42 (76) 4:58.84 (76.8)
5:18.90 Brandon Forman 73.5 3:32.8 (79.3) 3:55.0 (82.2) 5:18.90 (83.9)
55 meter dash          
7.13 Rudy Maharaj        
800 meter run          
2:04.64 Mike Blaskovich 29.6 59.9 (30.3) 1:31.4 (31.5) 2:04.64 (33.2)
2:13.09 Sean Pickett 31 65 (34) 1:39.5 (34.5) 2:13.09 (33.6)
2:17.76 Jake Friedman 33 68.5 (35.5) 1:43.0 (34.5) 2:17.76 (34.8)
3200 meter run          
9:37.64 Mike O'Dowd 73.7 2:25.1 (71.4) 3:35.8 (70.7) 4:46.4 (70.6)
  (4:46.4 - 4:51.2) 5:54.1 (67.7) 7:07.8 (73.7) 8:23.9 (76.1) 9:37.64 (73.7)
10:15.31 Corey Rubin 75.7 2:28.9 (73.2) 3:44.6 (75.7) 5:01.4 (76.8)
  (5:01.4 - 5:13.9) 6:18.7 (77.3) 7:38.5 (79.8) 9:00.5 (82.0) 10:15.31 (74.8)
10:52.52 John Ward 75.7 2:27.6 (71.9) 3:42.2 (74.8) 5:01.2 (79.0)
  (5:01.2 - 5:51.3) 6:27.7 (86.5) 7:56.4 (88.7) 9:25.6 (89.2) 10:52.52 (86.9)
4 x 400 meter relay          
57.0 Matt Teperman 26.9 57.0 (30.1)    
57.1 Vlad Boguslavskiy 27.2 57.1 (29.9)    
56.2 Mike Blaskovich 27.3 56.2 (28.9)    
56.3 Mike O'Dowd 28.1 56.3 (28.2)    
3:46.62  6th          
High Jump          
5' 10"  4th Rafael Campos        
Shot Put          
41' 10.5"  5th Mike Fernandez        
39' 01.25" Pat StAngelo        
34' 00.25" Pat Locascio        

 

Group III State Champs

@ TR Bubble  2/20/10

3200 meter run          
9:27.28  3rd Mike O'Dowd 69.2 2:19.6 (70.4) 3:31.4 (71.8) 4:43.7 (72.3)
  (4:43.7 - 4:43.6) 5:56.5 (72.8) 7:07.3 (70.8) 8:17.0 (69.7) 9:27.28 (70.3)
4 x 400 meter relay          
54.7 Vlad Boguslavskiy 25.9 54.7 (28.8)    
54.7 Matt Teperman 26.1 54.7 (28.6)    
55.2 Mike Blaskovich 26.1 55.2 (29.1)    
54.7 Mike O'Dowd 26.2 54.7 (28.5)    
3:39.35          
High Jump          
5' 08" Rafael Campos        
Shot Put          
41' 02.25" Mike Fernandez        

 

Eastern States Champs

@ NYC Armory  2/23/10

Mike takes the lead with 3 laps left and holds it until 200m to go where he is passed.  He holds off two other runners that were within .3 secs to keep 2nd.

1 mile run   400 meter splits      
4:22.28  2nd Mike O'Dowd 66.3 2:12.3 (66.0) 3:17.1 (64.8) 4:20.7 (63.6)
          4:22.28 full mile

 

NJ State Meet of Champions

@ TR Bubble  2/27/10

3200 meter run VIDEO        
9:13.58  8th Mike O'Dowd 67.8 2:16.4 (68.6) 3:23.7 (67.3) 4:32.2 (68.5)
  (4:32.2 - 4:41.4) 5:41.1 (68.9) 6:51.6 (70.5) 8:02.2 (70.6) 9:13.58 (71.4)
#2 All-time Freehold District, #11 US for 2010 indoors       

 

Monmouth University Inv

@ Monmouth University  3/11/10

1 mile          
5:03.1 Sean Pickett        
3000 meter run          
9:51.2 Riley Leder 77.5 2:37 (79.5) 3:53 (76) 5:11.5 (78.5)
  (5:11.5 - 5:19.7) 6:34 (82.5) 7:54 (80) 9:13 (79) 9:51.2 (38.2)
9:52.6 Jon Stouber 77.5 2:37 (79.5) 3:55 (78) 5:13.0 (78.0)
  (5:13.0 - 5:19.6) 6:35 (82) 7:54 (79) 9:13 (79) 9:52.6 (39.6)

 

National Scholastic Champs

@ NYC Armory  3/12 - 13/2010

Mike runs with the lead pack until just after 3200m and then hangs on for 6th place to make All-American (top 6).  The 4 mx 1 mile finished 2nd in the unseeded race and 1oth overall.

Day 1, 3/12            
5000 meter run            
15:28.73  6th Mike O'Dowd 77.4 2:27.7 (70.3) 3:27.4 (69.7) 4:50.3 (72.9)  
  (4:50.3 - 4:58.5 - 5:05.6) 6:02.7 (72.4) 7:17.8 (75.1) 8:34.1 (76.3) 9:48.8 (74.7)  
Mike's 3rd time making All-American, 1st as individual 11:03.5 (74.7) 12:19.9 (76.4) 13:36.9 (77.0) 14:54.4 (77.5) 15:28.73 (34.3)
    The 1600 from 400 to 2000m was run in 4:45.3.      
Day 2, 3/13            
4 x 1 mile relay         1600 meter split mile split
4:38.6 Mike Blaskovich 70.4 2:19.8 (69.4) 3:27.5 (67.7) 4:37.0 (69.5) 4:38.6
4:43.9 Corey Rubin 68.3 2:19.9 (71.6) 3:32.3 (72.4) 4:42.3 (70.0) 4:43.9
4:38.4 John Ward 69.8 2:19.8 (70.0) 3:30.2 (70.2) 4:26.8 (66.6) 4:38.4
4:27.2 Mike O'Dowd 65.3 2:12.7 (67.4) 3:19.5 (66.8) 4:25.6 (66.1) 4:27.2
18:28.10 We think 10th place.